MENÜ X

M-ház – Eger, Faggyas utca

Telepítés: Az épületet a telek lejtéséhez igazodva, terepvonalra ültetve, az esésvonalra merőlegesen helyeztük el. Ennek következtében ugyan nem követi az utcavonalat, de az előírt építési helyet jelölő kontúron belül marad. Mindemellett ebben a pozícióban a tájolása is kedvezőbb. A ház a lejtés következtében lépcsős elrendezésű, teljes szinteltolással. Mindkét szint a látványra nyit, ugyanakkor a szomszédos telekek (észak és dél) felé teljesen zárt. A felső szint – annak érdekében, hogy a fény átjárja – az utca felé is teljes keresztmetszetben megnyitott. Annak köszönhetően, hogy az épület nem az utcával párhuzamosan fut, az utcai szint szobái előtt mélyebb előkert alakul, így a környezeti hatásoktól védettebb, ugyanakkor a gépkocsibeálló előtt keskenyebb, amely rövidebb (a minimális 5 méteres előkertnek megfelelő) gépkocsibehajtót, kisebb burkolt felületet eredményez.

Funkcionális elrendezés: Az utcai szinten található a gépkocsibehajtón megközelíthető fedett gépkocsibeálló, tárolóval. Innen lépünk be az előszobába, ahonnan lépcső vezet le a kerti vezérszintre. Ezen a szinten kapott még helyet a vendégszoba, illetve a hobbiszoba szaunával, zuhanyzóval, mely helyiségek idővel, a gyermekek elkülöníthető életterét biztosítják. A szinteltolásnak köszönhetően a kerti szint felett, az utcai szint előtt végig futó tetőterasz alakul ki a város (látvány) irányában. A lépcsőn közvetlenül az étkező-nappali térbe jutunk le, amely téregyütteshez a szükség estén leválasztható konyha tere kapcsolódik. Ezek alkotják egy hálószobával és két gyerekszobával kiegészítve az alsó szint fő helyiségeit, a völgy felé teljes megnyitással, a térsor előtt végigfutó fedett terasszal, közvetlen kertkapcsolattal. A főterekből nyílnak közvetlenül, vagy gardróbként is funkcionáló közlekedőn keresztül közvetve a kiszolgáló helyiségek, a szobákhoz tartozó fürdők, a háztartási helyiség, a kamra és a mellékhelyiség.

Megjelenés: Az épület megjelenését elsősorban látvány-orientált viselkedése illetve a terepviszonyoknak megfelelő lépcsőzése, ezekből részben következő kelet (utca) és nyugat (kilátás) felőli nyitottsága, észak és dél irányú zártsága határozza meg. A lépcsős tömegformálást erősítő lapostetős elemek helyett, árnyaltabb (a lépcsőzést elrejtő) formát eredményező, a tereplejtéssel közel azonos dőlésszögű, az 5 méteres építménymagasságot kihasználó félnyeregtető zárja a házat, karakteres megjelenést biztosítva. A völgy irányába ritmusban megjelenő üvegajtókkal osztott, zavartalan kilátást nyújtó fix üvegfalak határolják a tereket, a homlokzati síktól visszahúzva, természetes árnyékolással. A szomszéd telkek felőli zártságot jelentő fehér színű, vakolt falak mellett az utcai üveghomlokzat előtt, a homlokzat síkjában elfutó áttetsző, a gépkocsibeálló billenőkapujának burkolatával megegyező felület (terpesztett lemez) védi a belső tereket belátás ellen.

Fábián Gábor, Fajcsák Dénes