MENÜ X

Magyar Kortárs Lakóházgyűjtemény Projekt

Előzmény:

A hazai építészeti termés szélsőségesen vegyes színvonala megismétlődik az ezeket bemutató felületeken. A minőségi építészet kevésszámú (nagyon lassan gyarapodó) itthoni példája nem tölti ki az építészeti portálok, sajtótermékek terjedelmét, így azok bővíteni és ezzel gyakran felhígítani kényszerülnek a tartalmukat. Speciálisan családi házakra fókuszáló válogatás rendkívül kevés van, így a néhány különlegesen jól sikerült, valóban példaértékű lakóház nem kap kellő figyelmet.

Mission:

Olyan, interneten elérhető lakóház-gyűjteményt szeretnénk létrehozni és bemutatni a nagyközönségnek, amely

  • Magyarországon megépült,
  • kiemelkedő építtetői és tervezői kultúrával, tudással, hozzáállással (bátorsággal) megtervezett, és épp ezek miatt
  • építtetők, tervezők előtt lelkesítő példaként szolgáló

lakóházakat mutat be. A gyűjteménybe csak a célt legjobban megtestesíteni tudó házak kerülhetnek be.

Vision:

Rövid távon

  • Figyelemfelkeltés arra, hogy LÉTEZNEK jó, kortárs, nemzetközi színvonalú hazai lakóházak

Hosszú távon

  • Építtetők látókörének szélesítése,
  • építészek látókörének szélesítése,
  • építészhallgatók látókörének szélesítése,
  • városrendező HÉSZ-készítő szakemberek, döntéshozók látókörének szélesítése.

A megvalósítás módja:

Egy folyamatosan bővülő webes adatbázist szeretnénk kiépíteni, áttekinthető, igényes, felhasználóbarát felülettel. Mobileszközökre is optimalizált stílussal. Az egyes épületeket fotók, könnyen áttekinthető, egységes grafikájú tervrajzok és a lényeges gondolatokat, elemeket kiemelő 3D illusztrációk segítségével mutatjuk be.

Miért a Lakótanszék:

Az Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszékén folyó oktató/kutatómunka az utóbbi években kiszélesedett. A Föld legkülönlegesebb területein és körülményei között élő/dolgozó egyének és közösségek speciális lakásviszonyait feltérképező kutatástól a jobb sorsra érdemes területek kísérleti revitalizációjáig számtalan aspektusban vizsgáltuk a lakóházak történetét, fejlődését, jövőbeli lehetőségeit. A tanszéki tananyagfejlesztés keretében korábban készített rövidfilmekkel, bizonyítottuk, hogy az interaktív animációs tartalom érzékletesen képes a lakóházak hangulatát, az építtetői/tervezői szándék megvalósulását bemutatni. Intelligens lakóházak témakörében végzett kutatásunkban az építészi/építtetői hozzáállás, tudás, kultúra finomhangolásának szükségességére derült fény. Készek és képesek vagyunk a projekt igényes megvalósítására.

Budapest, 2020. 01. 16.

Hild György DLA építész, egyetemi docens

BME Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszék