MENÜ X

®Ház – Budakeszi, őr utca

Építészként saját otthont tervezni kivételes lehetőség. Pontosan tudtuk, hogyan élünk, mik az igényeink és ehhez találtunk egy olyan telket, ahol azonnal otthon éreztük magunkat. A tervek „négykezes játék”-ként nagyon gyorsan, egy hét alatt megszülettek. Az épület tömege a hagyományos ház archetípust idézi, utcavonalra merőleges gerincű nyeregtetővel. A meglévő, óriási fák lombkoronája alatt megbúvó, léptékében a környezetéhez alkalmazkodó tömegű, az utca felé zárt, de az intim terasz és kert felé kinyíló épületet terveztünk. A környezethez való alkalmazkodás, mint cél, összecsengett a gyerekek és felnőttek szeparált elhelyezésének funkcionális igényével. Hat ember számára terveztünk új otthont. A funkciókat két, kétszintes épülettömegben helyeztük el – az egyikben a gyerekek szobái és fürdője, a másikban a földszinten a közös konyha-étkező-nappali lakótér, az emeleten pedig a szülői háló és kiszolgáló funkciók kaptak helyet – melyeket a bejárat földszintes tömege köt össze. Az e felett található enyhe hajlású tető az emeletekről megközelíthető alkalmi teraszként működik.

Az épület szerkezeteihez előregyártott fapaneleket és a burkolataihoz is jellemzően természetes, esetleg újrahasznosított anyagokat használtunk fel. A gyerekek háza beégetéses technikával készült fekete, a másik tömeg vasoxid felhasználásával házilag főzött svéd vörös festékkel, kezelt faburkolatot kapott. A fekete ház beégetéses technológiája Japánból származik, Yakisugi néven ismert. Kialakítása igen időigényes munka, a család segítsége nélkül nem valósulhatott volna meg: a deszkákat majd négy héten át pörzsöltük, mostuk, olajoztuk, míg a kívánt felület létrejött. Fontos tervezési szempont volt az építés minél egyszerűbb kivitelezhetősége, a minimális géphasználat. Előnyben részesítettük a szárazépítési, szerelhető technológiákat, a műhelyben vagy akár a helyszínen előregyártható elemeket, törekedtünk a minél kisebb környezeti beavatkozásra az építés során.

A jól megválasztott hőszigetelés alkalmazásával, illetve a megfelelő pára- és légzárás biztosításával el tudtuk érni, hogy az épület hővesztesége minimális legyen, így a leghidegebb napokon is alacsony az épület fűtési energiaigénye. Mennyezetbe épített elektromos fűtőfóliát és elektromos radiátorokat használtunk, amihez az energiát a jövőben telepítendő napelemekkel biztosítjuk. A kiegészítő fűtést a nappaliban elhelyezett kis teljesítményű vaskályha biztosítja. A nyári hőterhelést a telepítés során a telken található lombhullató fás növényállományt és a tájolást figyelembe véve tudtuk csökkenteni úgy, hogy a téli szoláris nyereséget is kihasználjuk. Az esetleges túlmelegedést az épületbe tervezett szellőztetőablakok segítségével lehet mérsékelni. Előkészítettük ugyan klímaberendezések bekötési lehetőségét, de az eddigi tapasztalatok, a már itt eltöltött két szezon alapján, nincs rá szükség. A kellemes nyári hőmérséklethez nagy mértékben hozzájárul a falak és a tető rétegrendje. A hagyományos értelemben vett héjalás, az egyszerű trapézlemez fedés és a látványban megjelenő – a homlokzatokéval megegyező fekete és vörös – faburkolat között folyamatos légáramlatot biztosító légrés található.

Az épületben felhasznált anyagokkal, beépített műszaki megoldásokkal és tervezési elvekkel nem csak a kivitelezéskor, de az üzemeltetés során is alacsony környezeti terhelést értünk el, így végső soron az épület teljes életciklusára vetített ökológiai lábnyom is minimális.

V. Marton Rozália DLA és Villányi Norbert építészek